Kaip planuoti laiką? Penki specialisto patarimai.

Kaip planuoti laiką? Kaip suspėti atlikti visus darbus? Kaip išvengti trikdžių? Tai klausimai, kankinantys daugumą žmonių. Tiek užimti, tiek laisvesni asmenys susiduria su šia problema, nes ne darbų kiekis, o laiko planavimas lemia, ar suspėjama viską padaryti.

Norint atsakyti i klausima kaip planuoti laiką, visų pirma, reikia įvertinti, kas kliudo siekti tikslų. Tarp dažniausiai pasitaikančių laiko „rijikų“ yra įvardinami tinklaraščiai, naujienų svetainės, socialiniai tinklapiai, tokie kaip „facebook“, „youtube“. Šie interneto puslapiai yra ypatingai pavojingi tiems, kurių darbas yra atliekamas kompiuteriu arba tiems, kurie dirba namuose ir yra patys atsakingi už darbui skirtą laiką ir rezultatus.

Besistengiantiems neatsilikti nuo aktualijų ir mėgstantiems paskaityti naujienų portalus rekomenduojamos interneto svetainės, kuriose iš daugelio Lietuvos naujienų svetainių patenka aktualiausi ir populiariausi straipsniai, juos galima pasirinkti pagal interesų sritis. Taip išvengiama laiko švaistymo naršant visas naujienų svetaines ir atrenkant informaciją, kuri iš tiesų reikalinga ir naudinga.

Socialiniai tinklapiai, muzikos ir vaizdo įrašų puslapiai yra labai populiarūs tiek tarp jaunų, tiek vyresnių žmonių, tad, kalbant apie laiko planavimą ir produktyvumą, labai svarbu pabrėžti, jog reikia reguliuoti laiką, praleidžiamą šiose svetainėse.

Vidutiniškai socialiniuose tinklapiuose asmuo praleidžia apie dvi valandas ir šis laikas vis ilgėja! Jei iš šių dviejų valandų atimamos bent penkiolika minučių, per kurias atliekami kiti darbai, pvz.: išplaunami indai ar padaromi atsilenkimai, skirtumas iškart pajaučiamas. Didelio nuostolio dėl sutrumpėjusio laiko socialiniame tinkle žmogus tikrai nepajaučia.

Susidorojus su laiko „vagimis“ vis dar kyla problemų, atliekant svarbius darbus. Jei to priežastis nėra motyvacijos stoka, (o tai jau labai sudėtinga atskira tema), tai produktyviai laiką leisti gali laiko planavimas, pasitelkiant darbų sąrašus.

Tradiciškai tokie sąrašai daromi popieriaus lape, vėliau su malonumu braukiant atliktus darbus ar žymint juos pliusu. Dabar internete galima rasti virtualių darbų sąrašų, kuriuos ten sudaryti yra kur kas lengviau, nes sistema padeda skirstyti darbus pagal svarbą, skaidyti į dalis, primena apie terminus, kada kas turi būti atlikta ir t.t.

Darbų sąrašai negarantuoja darbų atlikimo, tačiau ramina žmogų, nes, išdėstęs visus darbus popieriuje, jis nustato, kiek ir ko, kada privalo atlikti. Darbai pasirodo esantys įveikiami, mintys nebe padrikos. Yra sakoma, jog žmogų labiausiai gąsdina nežinomybė, tad darbų sąrašas padeda sužinoti tikrąją savo padėtį ir skatina veikti.

Šis patarimas galioja daugiausia studentams ir laisvai samdomiems ar namie dirbantiems žmonės, kurie patys gali planuoti savo laiką. Tačiau visi kiti nėra pasmerkti – reguliarus darbo grafikas formuoja darbo-poilsio režimą, prie kurio organizmas pripranta ir tada problemų nebeturi kilti.

Jau kibus į darbus būtina nustatyti, kiek laiko dirbama iki pertraukėlės. Patartina darbo laiko nenustatyti labai ilgo, nes nustatyta, kad per trumpesnį laiką darbas vyksta sparčiau – norima suspėti. Turint daug laiko pradedama blaškytis ir nesusikoncentruojama.

Darant pertraukėles kas pusę valandos, trumpos (apie penkių minučių trukmės) pertraukos metu patariama užsiimti visiškai kita veikla – atsitraukus nuo darbo kompiuteriu ne tikrinti „facebook“ profilį, o išsivirti arbatos arba tiesiog pasėdėti užsimerkus ir delnais uždengus akis.

Ilgesnių pertraukėlių metu taip pat reikėtų užsiimti kitokia veikla – atsitraukus nuo mokslų ir darbo kompiuteriu, smulkaus darbo rankomis, reikėtų eiti pasivaikščioti, sportuoti ar trumpai pamiegoti.

Protinį darbą keičiant fiziniu galima suspėti ir pasimokyti, ir pasportuoti – t.y. pasirūpinti ne tik siela, protu, bet ir kūnu. Tai kelia pasitenkinimą savimi, gyvenimu ir kelia motyvacija toliau taip sėkmingai derinti darbus.

Be šių patarimų esama ir mažų gudrybių, padedančių sutaupyti laiką: vienu išėjimu iš namų patartina sutvarkyti kuo daugiau reikalų, kad nereikėtų gaišti laiko keliems išėjimams ir grįžimams namo.

Reikalus patartina tvarkyti elektroniniu paštu, o ne pokalbių svetainėse, programose kaip skype ir pan. Šis, formalesnis nei socialiniai tinklalapiai, bendravimo būdas įpareigoja rašyti konkrečiai, glaustai ir viename laiške pasakyti ar paklausti visa, ką reikia. Toks bendravimo būdas apsaugo nuo nereikšmingų kalbų.

Neužmiegant vakare ilgiau nei penkiolika ar dvidešimt minučių patariama imtis kokios nors veiklos. Stengiantis užmigti valandą ar dvi nieko nepasiekiama, nes ryte pabundama neišsimiegojus. Tad geriau paskaityti knygą, atlikti vieną ar kitą smulkesnį darbą.

Apie tai, kaip suspėti atlikti visus darbus – jau aptarta. O kaip planuoti laiką, suspėti papramogauti kuo daugiau, kad gyvenimas būtų mielas? Šiuo klausimu konsultuoja ir savo nuomone dalinasi Vilniaus Universiteto Kauno humanitarinio fakulteto mokslų daktarė, studentams dėstanti ir laisvalaikio organizavimo paskaitą, Daiva Šeškauskaitė.

„Kadangi gyvename progresinio laiko epochoje, tai ir laisvalaikis vadinamas laiko fondu. Tapome darboholikais, nors mūsų protėviai dirbdavo dar daugiau ir sunkiau. Tad kaip čia išeina, kad mes nespėjame dirbti ir nespėjame ilsėtis? Viena pagrindinių mūsų senolių taisyklių buvo ramybė ir laiką reliatyviai sulėtinti, kurios šiais laikais mažai kas turi. Tuomet visai kitas supratimas ir požiūris į darbą ir poilsį. Sakysim, moteris ausdama, siuvinėdama, vyrai jodami, skobdami, žuvaudami, jausdavo kitą gyvenimo ritmą, kitą pulsą. Šiuolaikiniame pasaulyje mes itin skiriame laisvą ir užimtą laiką, kai seniau tai buvo vientisas visavertis gyvenimas, jo tėkmė ir laiko sąvoka asocijavosi su svarbesniais įvykiais. Tai kas išeina? Kaip suspėti ir dirbti, ir atrasti laiko pramogoms? Patarimai, kaip planuoti laiką, kuriuos kiekvienas turėtų prisitaikyti sau:

1. Mažinti tempą.

Atlikti tai, kas svarbiausia, o visa kita nesiimti.

2. Nusistatyti prioritetus,

tai kas svarbiausia ir jiems skirti didžiausią dėmesį.

3. Stengtis suvokti, kad darbas – tai pramoga,

iš jos galite gauti pasitenkinimą ir malonumą. Taip tvarkytis darbe, kad jis virstų geru flirtu pačiu su savimi ar su kitais, ar su klientais. Tai atneš nuotaikingą požiūrį į darbą.
O tai įmanoma tada, kai dirbi patinkamą darbą. Tai reiškia: reikia dirbti tai, kas patinka, toks darbas, kuris atneša malonumą, tai, kas tikrai įdomu. Paklausite: kur tokį rasti? Susikurti. Taip, mes nemokomi būti verslininkais ir mąstyti darbine kalba. Bet mes galime mokytis jais būti. Jei nerandi patinkamo darbo, susikuri jį pats ir tampi savo darbo šeimininkas. Tuomet pramoga – darbas, o darbas – pramoga. Todėl dažnai į savo verslą partneriu įtraukiama antroji pusė arba iš steigėjų išsirenkama žmona ar vyras.

4. Jei visgi reikia dirbti nepatinkamą darbą ar kitaip neišeina, reikia pramogas susikurti darbe

arba pasilikti po darbo. Reikia keisti požiūrį į pramogas – skambutis nuo draugo – pramoga, einate apsipirkti – pramoga, susitinkate su mama – pramoga, einate su šuniu pasivaikščioti ar nupirkti jam maisto, ar kelnes – pramoga, einate į kiną su ne itin mylimu žmogumi – pramoga. Jūs pamatysite, kad Jūsų gyvenimas tampa pramoga.

5. O geriausia nieko nedaryti ir po savaitės peržiūrėti darbų sąrašą.

Šito darbo terminas praėjo – šį dokumentą galite dėti į krūvelę kairiau nuo savęs, pažymėkite ATLIKTA, kitas darbas vyksta šiandien, šiuo metu ir jau neįmanoma suspėti, dedate kairiau nuo savęs, pažymite ATLIKTA, o kitą dabar atliksite – jį dėkite dešiniau nuo savęs ir parašykite – bus ATLIKTA. Jūs pamatysite kiek daug atlikote darbų ir bus nepaprastai linksma. Tai bus pramoga.
Gerų pramogų“

Taigi planuojant laiką ir darbus, pirmiausia reikia laiko „vagių“ įvertinimo ir jų likvidavimo. Vėliau seka darbų sąrašo sudarymas, savo situacijos, jėgų, aktyvaus laiko įvertinimas. Jau pradėjus veikti svarbu nepavargti, daryti reguliarias pertraukas, kurių metu viena veikla keičiama kita.

Žmones labiausiai motyvuoja sėkmė, tad, norint judėti pirmyn, svarbiausia yra pradėti – žengti pirmą žingsnį produktyvaus laiko panaudojimo link.

Svarbu nepamiršti, jog gyvenimas nėra vien tik darbai, tad svarbu pasistengti keisti požiūrį į darbą ir malonumų bei pramogų ieškoti ten, kur iš karto, rodos, nėra. Atsipalaidavus, išvengiant streso viskas klojasi kur kas geriau ir paprasčiau.

Ugnė Stankevičiūtė

2 komentarai

  1. Gal kada bandėte planuoti laiką viską iš anksto surašantį lapelius? Žinau kad daugelis naudojasi [url=http://www.magnetineslentos.lt] kamstine lenta [/url. Tiegiog pritvirtina prie lentos juos, kad nenuklystų nuo režimo prisimintų visus darbus kuriuos turi atlikti.

    Parašyti komentarą
  2. 5 punktas be konkurencijos geriausias 🙂 O is tiesu be darbotvarkes tikrai nera lengva viska speti laiku, ypatingai dirbant namuose. Rasyti sarasa, ji pasikabinti matomoje vietoje ar ant konferencines tipo lentos yra tikrai veiksminga. Dar pabrezciau, kad darbus geriausia skirstyti etapais, nes darant matyti pabaiga, ar uzdedamus pliusiukus, dideja motyvacija. Nes kai dirbi ir pabaiga net nesisviecia, labai sunku surasti motyvacijos.

    Parašyti komentarą

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.