Mibladen – apleistas kalnakasių miestas Maroke

Mibladen yra buvęs kalnakasių miestelis esantis už 25 km i šiaurės rytus nuo miestelio Midelt.
Midelt žinomas tuo, kad prancuzų kolonistai aplink šį miestą buvo įrengę daugybę švino kasyklų.
Mibladen kasyklose buvo randami Vanadito kristalai. Tai yra švino chlorido ir vanadžio junginys susidaręs švino oksidacijos proceso metu. Mibladeno kristalai yra patys geriausi pasaulyje.
Pramonėje Vanaditas naudojamas išgauti elementą Vanadį. Kai kada – švinui išgauti. Tai yra retas mineralas, todėl mėgstamas juvelyrų, naudojamas kaip pusbrangė juvelyrinių dirbinių dekoracija.
Išgaunamas Vanadis ir jo junginiai plačiai naudojami chemijos pramonėje, metalurgijoje, autopramonėje.
Deja, kontaktas su vanadžiu bei jo junginiais pasitaiko ne tik atitinkamose pramonėse.
Vanadžio junginiai lengvai smulkinami, tokiu būdu visada egzistuoja metalo dulkių patekimo į kvėpavimo takus tikimybė.

Mibladen randamo vanadžio poveikis žmogaus organizmui yra labai toksiškas. Žmonių, dirbančių pramonėje su vanadžiu ar jo junginiais, sveikatos ilgalaikis stebėjimas leidžia padaryti ne itin malonias išvadas

Štai ką rašo vikipedija:
1.Vanadžio dulkės bei aerozolis smarkiai dirgina kvėpavimo takų gleivinę.
2.Vanadžio dulkių patekimas per kvėpavimo takus sukelia kraujagyslių sienelių pažeidimą, dėlto atsiranda kapiliarostazės, patinimai, hemoragijos. Uždegiminis procesas paprastai turi hemoraginį pobūdį.
3.Vanadžio patekimas į plaučius taip pat sukelia lygiųjų bronchų raumenų spazmus, todėl išsivysto astmatinio pobūdžio bronchitai, apsunkintas kvėpavimas. Labai stiprios intoksikacijos metų dėl lygiųjų raumenų spazmų galimas netgi žarnyno peristaltikos padidėjimas.
4.Didelės vanadžio ar jo junginių koncentracijos patekimo į organizmą metu pastebėti vidinių organų bei smegenų kraujagyslių pažeidimai. Didelė vanadžio dozė, patekusi į organizmą, taip pat iššaukdavo nervinės sistemos sutrikimus, toksinius nefritus bei baltyminės apykaitos sutrikimus. Ryšium su metalo svarba pramonėje ir jo padidintu toksiškumu žmogaus organizmui, egzistuoja daug eksperimentinių tyrimų, atliktų su gyvūnais. Pvz., žinoma, kad nedidelės vanadžio dozes, paranterališkai įvestos į gyvūnų organizmą, iššaukdavo širdies susitraukimų padažnėjimą, kraujospūdžio sumažėjimą. Taip pat buvo pastebėtas centrinės bei vegetatyvinės nervų sistemos sužadinimo slenksčių sumažėjimas, sąlyginių refleksinių atsakų susilpnėjimas.

Pramonės atejimas į šį regiona atvedė ir civilizaciją. 1930 metais buvo atvestas geležinkelis ir elektra.
Mibladen kasyklom vadovavo prancūzai, o jose dirbo vietiniai berberai. Tarpukario laikotarpiu kasyklos dirbo su pertraukomis, buvo perduomas iš rankų į rankas. Didžiąją dalį laiko buvo saugomos kariuomenės dėl nesutarimų su kaimyniniu Alžyru.
Tais laikais tai buvo pakankamai rimtas objektas. Istorinių šaltinių teigimu, jis išmaitino apie 500 europiečių ir per 7000 marokiečių.
1956 metas, Marokui atgavus nepriklausomybe, kasyklos buvo perduotos vietiniams ir 1976 metais uždarytos. Šiuo metu miestelis Mibladen yra apleistas, jame gyvena vos kelios šeimos, kurios užsiima šių gražių kristalų išgavimu ne pramoniniu būdu. Palikti kasyklų labirintai veda į kalno gilumą ~4 km. Vietiniai apsiginklavę kirtikliais ir plaktukais, pasišviesdami žibintuvėliais ar žvakėmis, per dieną išgauna maždaug saują spalvotų akmenėlių. Jei iki šio miestelio atklysta turistai, tuomet pavyksta akmenėlius parduot už maždaug 20-30 litų. Jei turistų nėra, tuomet kristalus neša 25 km iki Midelt miesto, kuriame yra keletas turistams skirtų suvenyrų parduotuvių. Ten supirkimo kainos ženkliai mežesnės.

Publikuota www.delfi.lt

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.