Šaulių patarimai: kaip įrengti slėptuvę?

15min.lt portalas, bendradarbiaudamas su Šaulių sąjunga, tęsia publikacijų ciklą, kuriame Šaulių sąjungos nariai pasakoja, kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas.

Patarimais dalijasi Lietuvos šaulių sąjungos mokymo centro instruktorius, kariuomenės kūrėjas, atsargos majoras Albertas Daugirdas ir Lietuvos šaulių sąjungos taikliųjų šaulių (snaiperių) skyriaus šaulys, karo istorijos tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius.

Š.J. Praėjusiame rašinyje kalbėjome apie tai, kaip reiktų parengti savo gyvenamąjį būstą. Šiandien norėčiau ta tema pakalbėti šiek tiek plačiau ir aptarti galimus pasirengimo būdus dar ankstesniame etape – prieš statant namą.

Šarūnas Jasiukevičius

Šarūnas Jasiukevičius

 Šiuolaikinės statybos namai, žvelgiant iš kario pozicijos, labai  primena pasaką apie tris paršiukus. Dauguma, ypač karkasinių,  namų neatlaikytų net stipresnės gamtinės stichijos, jau nekalbant  apie karinius veiksmus.

Nenoromis prisimenu šaltojo karo laikus, kuomet kiekvienas  daugiabutis, kiekviena gamykla ar visuomeninės paskirties  pastatas turėdavo slėptuves, o beveik visi individualūs namai –  rūsius su atsarginiu išėjimu.

Beveik 30 metų tai nebuvo aktualu, bet šiandieniniai įvykiai  Ukrainoje ir Palestinoje rodo, kad kartais vienintelė galimybė  išgyventi yra po žeme.

 

A.D. Norint slėptis nuo artilerinio ar kitokio pobūdžio apšaudymo visuomet yra saugiausia žemiau žemės paviršiaus.

Dauguma šiuolaikinių namų, taupumo ir praktiškumo sumetimais, statomi be rūsių. Projektuojant naują namą rekomenduočiau numatyti nors nedidelę patalpą šeimos reikmėms būtent po žeme.

Albertas Daugirdas

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Albertas Daugirdas

Nereikia didelės patalpos, užtektų nedidelio kambario ploto, kad tilptų sugulti visi šeimos nariai ir liktų šiek tiek ploto techninėms priemonėms. Tai gerokai padidintų išgyvenimo tikimybę, net jei namas karkasinis.

Taikos metu tokia patalpa galėtų tarnauti kaip vėsi vieta laikyti uogienes ar bulves, sandėliuoti atsargas, o krizės atveju tai apsaugotų šeimą.

Š.J. Vidutinei, 3–4 asmenų, šeimai nereiktų daryti rūsio po visu namu. Užtektų apie 20 kv. m patalpos, tarkim, po garažu. Tačiau, turint omenyje Palestinoje vykdomus Izraelio kariuomenės veiksmus, patartina slėptuvę įrengti ne tiesiai po namu, o netoliese – po garažu, po šiltnamiu, po pavėsine ar kitokiu įėjimą ir ventiliacijos vamzdžius maskuojančiu pastatu.

Kelių pastarųjų karinių konfliktų metu dauguma agresorių pirmose atakos pozicijose dislokuoja savaeigę artileriją ir prieš siunčiant pėstininkus valyti teritorijų, visus įtartinus pastatus apšaudo iš artilerijos. Pvz., Palestinoje ištisi gyvenamųjų namų kvartalai buvo visiškai sulyginami su žeme. Natūralu, kad taikiniais tampa įtartini pastatai. Kiemo pavėsinių niekas neapšaudo, todėl saugiau yra toliau nuo pastatų.

Dabar aptarkime, kokie yra būtini slėptuvės atributai.

Labai svarbu saugus patekimas. Jei tai yra iš pastato, būtina sutvirtinti patekimo vietą, kad griūnantis pastatas neužverstų patekimo į slėptuvę.

Taip pat labai svarbus atsarginis išėjimas. Tai gali būti paprasčiausi laipteliai, tačiau saugiau yra kiek nutolęs nuo pastatų išėjimas pro evakuacijos šulinį. Be ventiliacijos išgyventi nebus paprasta, todėl labai svarbu į paviršių iškelti bent du, nuo lietaus apsaugotus, vamzdžius šviežio oro patekimui.

Kaip galima užtikrinti vandens poreikių tenkinimą tokioje situacijoje?

D.Pancerovo nuotr./Ukrainiečių kario žeminė

D.Pancerovo nuotr./Ukrainiečių kario žeminė

A.D. Daugumos karinių konfliktų metu vandens tiekimas būna sustabdomas pačių komunalininkų. Tai daroma dėl saugumo, kad pažeidus vamzdynus nebūtų užliejami pastatai. Be jokios abejonės, būna ir diversijų ar atsitiktinių pataikymų į vandentiekio sistemos elementus. Todėl tikėtis gauti vandens iš vandentiekio neverta.

Jei namas turi vandens gręžinį, tuomet patartina numatyti vandens atšaką į slėptuvę. Gręžiniai yra daugiau ar mažiau autonomiški. Tuomet užtektų tik pasirūpinti elektros energija ir dėl šviežio vandens rūpesčių nekiltų. Kitu atveju, priklausomai nuo grunto, galima iškasti šulinį pačioje slėptuvėje. Arba tiesiog kaupti vandens atsargas plastikinėse talpyklose. Bet apie atsargas kalbėsime kitoje temoje.

Š.J. JAV yra populiaru rengti slėptuves, skirtas ilgam išgyvenimui. Jose numatyta šildymo sistema, oro valymo, ventiliacijos sistemos ir kiti brangūs atributai. Ar verta tiek pinigų investuoti?

A.D. Amerikiečiai nuo šaltojo karo laikų ruošiasi branduoliniam konfliktui, kuomet nėra galimybės ar tiesiog nėra kur trauktis iš konflikto zonos. Mūsų atveju tikrai neverta investuoti tiek pinigų. Reikėtų planuoti slėptuvėje autonomiškai praleisti maždaug dvi savaites. Per tiek laiko dažniausiai vienaip ar kitaip keičiasi ar nusistovi fronto linija, todėl jau galima ieškot tolimesnių galimybių išgyventi.

Š.J. Jei kalbame apie dvi savaites, manau, būtina numatyti ir tualeto klausimą. Juk dvi savaites be to išgyventi sunku. Ko gero, paprasčiausias būdas išspręsti šį klausimą – atvedant atšaką iš miesto kanalizacijos sistemos arba vietinių valymo įrenginių. Jei nėra galimybės tai padaryt, kokie dar variantai?

A.D. Ko gero, paprasčiausia būtų nusipirkti elementarų kelioninį biotualetą. Kitu atveju, kaip jau buvom aptarę praėjusiame rašinyje, iškasti duobę ar įrengti rezervuarą. Būtina paminėti, kad norint išlaikyti diskretiškumą ir bent minimalų komfortą, patartina tualetą įrengti atskiroje patalpoje ar bent jau numatyti pertvaras nuo bendros patalpos

Š.J. Kokiais dar resursais reiktų pasirūpinti iš anksto? Elektros energijos generatorius turbūt yra būtinybė?

AFP/„Scanpix“ nuotr./Moteris perka elektros generatorius

AFP/„Scanpix“ nuotr./Moteris perka elektros generatorius

A.D. Vienareikšmiškai – taip. Be elektros energijos labai sudėtinga. Būtina pasirūpinti generatoriumi. Benzininis ar dyzelinis – priklausomai nuo turimo automobilio naudojamų degalų. Taip bus lengviau kaupti atsargas. Didelio generatoriaus nereikia, nes energijos poreikiai bus minimalūs. Svarbiau, kad būtų ekonomiškas ir tylus. Patartina, kad būtų nešiojamas. Tokį prietaisą galima pritaikyti kasdieninėje buityje ir lengviau transportuoti, jei reiktų skubiai evakuotis.

Energijos poreikį galima numatyti iš anksto. Slėptuvėje įrengus apšvietimą, galima suskaičiuoti lempučių suminį galingumą, įvertinti šaldiklio sunaudojamos energijos poreikį, kompiuterių, radijo, televizijos imtuvų galingumą ir turėti šiek tiek rezervo.

Š.J. Smulkių elektros prietaisų, tokių kaip mobilieji telefonai, pakrovimui patartina turėti saulės elementus. Jiems nereikia jokių papildomų energijos sąnaudų, o patys elementai dabar nėra labai brangūs. Internetu galima įsigyti elementų už 30–50 Eur, jų pakanka nuolat turėt pilnai pakrautą mobilųjį telefoną.

A.D. Dar reikėtų numatyti nedidelę patalpą atsargų sandėliavimui. Ypač svarbu, kad degalų, dujų, benzino atsargos būtų sandėliuojamos patalpoje, kuri nuo bendro ploto atskirta ugniasiene ir turėtų atskirą ventiliaciją.

Š.J. Aptarėme slėptuvės infrastruktūrą. Dabar pakalbėkime apie komforto elementus. Kokie jie?

A.D. Labai svarbu, kad būtų įrengti gultai, ant kurių būtų galimybė išsitiesti visu ūgiu. Taikos metu jie galėtų tarnauti kaip daiktų saugojimo lentynos.

Dar labai svarbu, todėl noriu paminėti dar kartą, – ventiliacija. Dėl blogos ventiliacijos kaupsis drėgmė, o tai sukelia didelį diskomfortą.

Š.J. Ar būtina numatyti šildymo sistemą?

A.D. Tikrai nereikia. Įprastai po žeme būna apie 15 laipsnių šilumos. Nedidelę patalpą žmonės sušildo savo kūnais. Be to, dar bus generatorius, maisto gamybos priemonės, žvakės ar šviestuvai. Šilumos tikrai pakaks. Net partizanai įsikūrę po žeme niekada neturėjo problemų dėl temperatūros.

Jei patalpa būtų didelė ir negili, įšalo ribose, galima įrengti malkom kūrenamą krosnelę ar elektrinius radiatorius.

Š.J. Pagrindinius slėptuvės įrengimo aspektus aptarėme. Kitoje temoje kalbėsime apie atsargų kaupimą. Kiek ir ko reikia turėti.

Publikuota www.15min.lt

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.