Šaulių patarimai: kaip kaupti maistą ir vandens atsargas?

15min.lt portalas, bendradarbiaudamas su Šaulių sąjunga, tęsia publikacijų ciklą, kuriame Šaulių sąjungos nariai pasakoja, kaip pasirengti galimiems kariniams konfliktams ir kaip elgtis, jei prasidėjo karas.

Patarimais dalijasi Lietuvos šaulių sąjungos mokymo centro instruktorius, kariuomenės kūrėjas, atsargos majoras Albertas Daugirdas ir Lietuvos šaulių sąjungos taikliųjų šaulių (snaiperių) skyriaus šaulys, karo istorijos tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius.

Š.J. Trečioji tema apie tai, kaip galima palengvinti savo gyvenimą karinio konflikto atveju. Pakalbėkime apie atsargų kaupimą. Kokias atsargas, kokiais kiekiais geriausia kaupti. Kas bus tikrai reikalinga. Aš išskirčiau pagrindines atsargų grupes: 1. vanduo ir maistas. 2. Apranga ir komfortiškas miegas. 3. Energijos atsargos.

Pradėkime nuo pirmo punkto. Vanduo.

Suaugęs žmogus per parą su prakaitu, iškvėptais garais ir šlapimu netenka vidutiniškai 2,5 litro vandens. Nepapildžius vandens organizmą ištinka dehidratacija. Pasekmės liūdnos. Kaip ir kokio vandens reikia turėti pasiruošus?

A.D. Paprasčiausias ir pigiausias būdas – pirkti prekybos centre vandenį plastikiniuose induose. Jis būna jau paruoštas ilgam saugojimui, todėl gerti tinkamas išliks ilgiausiai.

Paskaičiuokite pagal šeimos asmenų skaičių, kiek reikės vandens maždaug dviejų savaičių laikotarpiui. Patartina turėti šiek tiek rezervo nenumatytiems atvejams. Tokiems, kaip ilgesnis laiko tarpas blokadoje ar papildomų asmenų atsiradimas slėptuvėje.

Jei krizė ištiko netikėtai, tuomet patartina namie visus įmanomus indus pripildyti vandens. Vonia, kriauklė virtuvėje, arbatinukas ir t.t. Viskas tinka. Geriau vėliau išpilt.

Š.J. Reikia paminėt, kad vandentiekio vanduo greičiau pasensta nei vanduo buteliuose. Dar greičiau pasensta vanduo iš gamtos. Jis gyvas, jame knibžda mikroorganizmų. Saugant tokį vandenį reikia pasiruošti priemonių jam dezinfekuoti ir numarinti visą, vandenyje esančią, biologiją.

A.D. Gyvenantiems individualiuose namuose vandens kaupti dar paprasčiau. Galima rinkti lietaus vandenį kiemo želdinių laistymui, galima įrengti lauko dušą ir pan. Yra keletas vandens kaupimo būdų, kurie taikos metu neapsunkina, o netgi gali būti naudingi.

Tokiose talpyklose visada turėsime vandens. Be abejonės, jo kokybė nebus labai gera, tačiau tokį vandenį galima filtruoti, dezinfekuoti, virinti ir tada jau vartoti. Turėkite omenyje, kad tokį vandenį reiks dažniau tikrinti ir atnaujinti atsargas.

Š.J. Dideliame inde vandenį laikyti paprasčiau.

A.D. Taip, be to, lengviau rasti pritaikymą. Kaip jau minėjau anksčiau – lauko dušui. Vasarą turėtume saulės prišildyto vandens. Tokiu būdu taupytume ir kitus resursus.

Š.J. Tačiau laikant visus kiaušinius vienoje pintinėje labiau rizikuojame. Jei atsitiks nenumatytas atvejis, neteksime visų vandens atsargų.

A.D. Gera idėja būtų išskirstyt atsargas. Laikyti skirtingose vietose nedideliais kiekiais.

Š.J. Vandenį dezinfekuoti galima virinant, specialiomis vandens valymo tabletėmis, skiedžiant alkoholiu. Kokių dar yra būdų?

A.D. Paprasčiausias ir patikimiausias būdas įsigyti specialiai tam skirtų valymo tablečių. Viskas aišku, mažesnė klaidų tikimybė. Jei vis dėlto nėra galimybės įsigyti tokių priemonių, tuomet galima bandyti dezinfekuoti kalio permanganatu. Tinka jodas. 5–6 lašai jodo į litrą vandens. Neturint cheminių priemonių, bet esant netoli gamtos, galima panaudoti eglių šakas, šermukšnio uogas ar šakeles.

Visuomet vandenį reikia virinti. Net ir nedidelis kiekis mikroorganizmų gali sukelti viduriavimą. O tai bus dar didesnės dehidratacijos priežastis.

Š.J. Virinti reikia?

A.D. Visuomet vandenį reikia virinti. Net ir nedidelis kiekis mikroorganizmų gali sukelti viduriavimą. O tai bus dar didesnės dehidratacijos priežastis.

Jau nekalbant apie diskomfortą, higienos problemas ir organizmo alinimą. Virinimas yra vienas galingiausių ginklų kovoje su nešvariu vandeniu

Š.J. Dėl vandens daugiau ar mažiau aišku, todėl noriu pereiti prie kitų išteklių. Maistas. Kiek ir kokio maisto reikia turėti?

A.D. Pirmiausiai reikia galvoti apie maistą, kurio parengimui reiktų kuo mažiau energijos.

Daugeliu atvejų tai bus įvairiausi konservai. Nuo vaisių, daržovių, kruopų iki mėsos. Pasirinkimas tikrai didelis. Patartina ieškoti vienoje pakuotėje esančių skirtingų, bet suderintų maisto produktų. Pavyzdžiui, mėsa su grikiais. Papildomai nieko ruošti nereikėtų, o gautume ne vien tik mėsą, bet įvairesnį maistą.

Š.J. Kaip visuomet, aš noriu išskirstyti struktūriškai. Padalinsiu maisto produktus į kelias grupes: mėsa, kruopos, vaisiai ir daržovės. Mėsą aptarėme – geriausiai saugoti konservuotą. Vienam žmogui paprastai užtenka vienos įprasto dydžio konservų dėžutės. Tik reikia turėti omenyje, kad riebesniam maistui suvirškinti reikia daugiau vandens.

A.D. Labai svarbu maisto įvairovė. Kuomet tenka praleisti daug laiko izoliuotoje aplinkoje labai svarbu, kad maistas būtų kuo įvairesnis. Tai padeda palaikyti moralę.

Autorės nuotr./Mėsos konservai

Redakcijos archyvo nuotr./Mėsos konservai

Š.J. Kaip geriau saugoti kruopas? Sausas ar konservuotas?

A.D. Šiuo klausimu nėra vieno atsakymo. Sausas patogiau, didesnis produktų pasirinkimas, tačiau saugojimui reikia sąlygų. Konservuotas pupeles valgomas išlaikyti lengviau ilgesnį laiką nei sausas. Be to, sausos kruopos patrauklios parazitams.

Gerai turėti miltų, nes juos sumaišius su vandeniu, druska ar cukrumi jau galima išsikepti blynų, paplotėlių ar duonos.

Makaronus tinkamus maistui išlaikyti ilgą laiką paprasčiausia.

Labai svarbu saldėsiai. Jie pakelia nuotaiką ir turi labai daug kalorijų. Gerai turėti šokolado ir riešutų. Ypač lazdyno riešutų, nes jie yra mūsų klimato juostos augalas ir geriausiai tinka mūsų organizmams. Tik reikia turėti omenyje, kad būna riešutams alergiškų žmonių.

Irisai yra gerai, nes kramtomi lėtai ir po truputį išskiria angliavandenius, kuriuos organizmas gerai įsisavina.

Cukrus. Geriau gabalinis. Patogiau saugot, transportuot, be to, galima čiulpti, kuomet baigiasi saldainiai.

Druskos taip pat reikia turėti. Ne tik dėl maisto paskaninimo, bet ir dėl mineralų balanso organizme.

Š.J. Vaisiai, daržovės. Ar verta bandyt išsaugoti šviežius?

A.D. Šiek tiek turėti yra gerai. Bet didelį kiekį išlaikyti šviežią reikės energijos šaldikliui. Taip pat daržoves išvirti reikia daug energijos. Jei šeima įpratusi vartoti daug bulvių, vadinasi, jų rūsyje ir saugojimo sąlygos bus tam pritaikytos. Kitais atvejais nevertėtų daug kaupti, nes sugedusios sukels papildomų problemų.

Š.J. Geriausia saugoti konservus?

A.D. Taip. Vaisiai gabalėliais, mišrainės. Yra tikrai nemažas pasirinkimas. Galima ir vakuoti patiems. Tokie produktai iki metų išlieka naudojami.

Š.J. Kokie produktai nelabai tinkami tokiom sąlygom? Tarkim, pupelės. Mažoje patalpoje pupelių privalgę penki žmonės gali kelti diskomfortą. Nepakaks ventiliacijos pajėgumų.

„Shutterstock“ nuotr./Konservuotos daržovės

„Shutterstock“ nuotr./Konservuotos daržovės

A.D. Kaip jau minėjau, svarbiau maisto įvairovė. Visi nuspręs, ar nori pupelių ir pakentėt prastą kvapą, ar geriau valgyti makaronus. Bet galimybę turėti reikia. Taip pat – atsižvelgti į įpročius.

Š.J. Apie maistą jau baigiame. Kitoje temoje aptarsime aprangą ir patogios nakvynės atributus.

Publikuota www.15min.lt

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.