Kauno tvirtovės sandėliai Fredoje

Mažai kas žino, kad Kauno tvirtovę sudarė ne tik 9 fortai, tarpiniai bunkeriai, kariniai miesteliai, bet ir platus infrastruktūros ir logistikos tinklas: laboratorijos, karinės dirbtuvės, karinė geležinkelio stotis, sandėliai ginklams ir parakui laikyti, prie pagrindinių kelių į miestą statomi metaliniai vartai, įvairūs įtvirtinimai.
Kauno priemiesčiuose ypač išsiplėtė kareivinių, sandėlių ir kitų karinio ūkio objektų statyba. 1886-1896 metais išaugo Šančių karinis miestelis, pastatyta speciali kariuomenės cerkvė, Aukštuosiuose Šančiuose įkurtos karių kapinės. Fredos priemiestyje Godlevskio dvaro (Fredos dvaro) rūmuose ir kituose pastatuose įsikūrė tvirtovės artilerijos valdybos ir kitos karinės įstaigos, įrengti dideli artilerijos sandėliai, stambios karinės inžinerijos dirbtuvės, specialiai įgulai pastatyta nauja stačiatikių cerkvė, pastatytas kareivinių kompleksas. 1895-1899 metais tvirtovės nusavintame Panemunės priemiestyje išaugo dar vienas karinis miestelis. Nemažai kareivinių ir įvairių karinių sandėlių buvo pastatyta Žaliakalnyje ir Vilijampolėje.
Visi tvirtovės objektai buvo jungiami specialiais keliais bei geležinkeliais. Pagal to meto žiedinių – fortų tipo tvirtovių statybos taisykles buvo suprojektuoti bei nutiesti radialiniai keliai ir rokados. Radialiniai keliai jungė tvirtovės centrą su gynybiniais objektais: centriniu įtvirtinimu bei pirmuoju ir antruoju fortų žiedais, o rokadų trasos išvestos pagal gynybinių žiedų linijų kryptis: jie jungė gynybinius objektus.
Susisiekimo arterijose, tarp didžiųjų tvirtovės objektų, buvo įrengiami slapti sandėliai ir dirbtuvės. Tai ne sandėlių miesteliai, o miškuose, kiek tolėliau nuo kelio, pastatytos požeminės slėptuvės. Daugelis jų turėjo pylimais paslėptus patekimus ir nebuvo matomi nuo pagrindinio kelio.
Radau nemažai šaltinių rašančių apie šiuos slaptus caro armijos sandėlius, tačiau niekur nebuvo sužymėtos tikslios jų lokacijos vietos. Tad nusprendžiau patyrinėti minimus, kairiojo Nemuno kranto šlaitus aukštojoje Fredoje. Pavyko rasti du, raudonų plytų mūro sandėlius ir dvejas dirbtuves. Vienoje iš jų artimiausių namų gyventojai įsirengė sandėlius. Kituose pavyko padaryti keletą fotografijų.

Publikuota www.praeitieszvalgas.lt

2 komentarai

  1. wikimapia.org sužymėta daugiau prie šios gatvės esančių objektų. Ten jie visi įvardinti kaip tvirtovės sandėliai, neišskiriant į dirbtuves.

    Parašyti komentarą
    • Daugiau informacijos yra V. Orlovo knygose.

      Parašyti komentarą

Komentuoti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.